Son dövrlərdə Yəhudi diasporasının fəal üzvü Yaqub Ozarayev ilə keçirilən müsahibə, icmanın həyat və fəaliyyəti ilə bağlı mühüm aspektləri işıqlandırır. Jurnalist Faris Aşurov ilə söhbətində, o, hazırkı layihələr, yəhudi məzarlığının saxlanılması üzrə görülən işlər və cəmiyyətdə çox sual doğuran Vyacheslav Belski ilə vəziyyətə toxunur.
Yəhudi Məzarlarının Saxlanması
Müzakirənin əsas mövzularından biri yəhudi məzarlıqlarında təmizlik və nizam-intizamın saxlanılmasıdır. Yaqub, icma tərəfindən göstərilən mütəmadi təmizlik işlərindən danışdı.
“Məzarlıqda təmizlik işlərini həftədə iki-üç dəfə edirik ki, nizam-intizamı qoruya bilək,” – deyə Yaqub vurğuladı.
İsraildən gələn bir müraciət də mühüm məqam oldu, burada bir ağacın düşməsi səbəbindən qəbir yerlərinin zədələndiyi bildirildi. Şkinav yəhudiləri və Gürcü-Sefard yəhudilərinin köməyi ilə işlər sürətlə və effektiv şəkildə təşkil olundu.
“Biz ağacı kəsdik, ərazini təmizlədik və şəkilləri İsrailə göndərdik,” – əlavə etdi o.
Yaqubun İnisiyativləri
Yaqub, müqəddəs mətbəxlərin toplanması və yəhudi ənənələrinə uyğun olaraq basdırılması üzrə şəxsi təşəbbüs göstərdi. Bu, onun mədəni irsin qorunmasına olan bağlılığını nümayiş etdirir.
“Yəhudilər müqəddəs mətbəxləri yandırmamalı və ya atmalı deyillər. Mən onları bütün icmalardan topladım və məzarlıqda basdırdım,” – dedi Yaqub.
Multikulturalizm Azərbaycanda
Müsahibə zamanı Azərbaycandakı multikulturalizm mövzusu da müzakirə edildi ki, Yaqubun fikrincə, bu, digər ölkələr üçün örnəkdir.
“Azərbaycan dünya üçün göstərə bilər ki, müxtəlif dinlərə mənsub insanlar birgə harmoniya içində yaşaya bilərlər,” – dedi o.
Yaqub, müxtəlif etnik və dini qruplar arasında tolerantlığın və hörmətin saxlanmasının əhəmiyyətini vurğuladı, bunun isə nəsildən-nəsilə ötürülən mədəni ənənələr sayəsində mümkün olduğunu bildirdi.
Vyacheslav Belski ilə Vəziyyət
Ən çox müzakirə olunan mövzulardan biri Vyacheslav Belskinin vəziyyəti oldu, o, cəmiyyətdə çaşqınlıq və tənqid doğurur. Yaqub, Belskinin icmadan aldığı yardımları və qarşılaşdığı çətinlikləri danışdı.
“2024-cü il ərzində Belskiyə üç dəfə yardım edilib, 2025-ci il üçün isə dörd dəfə. Bu, olduqca əhəmiyyətli məbləğlərdir,” – qeyd etdi Yaqub.
Bununla belə, vəziyyət çətinləşir, çünki Belski vətəndaşlıq əldə etmək üçün zəmanətə ehtiyac duyur ki, bu da fiziki şəxslərin iştirakını tələb edir, hüquqi şəxslərin deyil.
“İcma, icma üzvlərinə müraciət edə bilər, lakin heç kim belə bir məsuliyyəti öz üzərinə götürmək istəmir,” – izah etdi Yaqub.
O, həmçinin Belskinin 2001-ci ildə fırıldaqçılıqdan məhkum olunmuş qaranlıq keçmişinə toxundu. Bu, onun vəziyyətində əlavə çətinliklər yaradır.
“Belə bir keçmişi olan birinə zəmanət verməyə hər kəs razı olmur,” – əlavə etdi Yaqub.
Nəticə
Yaqub Ozarayev ilə aparılan müsahibə, Azərbaycanın yəhudi diasporasının mədəni irsini qorumaq və müxtəlif icmalar arasında əlaqələri saxlamaq üçün fəal çalışdığını göstərdi. Lakin, Vyacheslav Belski ilə vəziyyət kimi çağırışlar, icmanın qarşısında duran problemlərin həllində açıq dialoq və əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayır.
Yaqub, Azərbaycanın yəhudi diasporasının fəaliyyəti və problemləri haqqında cəmiyyəti məlumatlandırmaq məqsədilə mütəmadi görüşlər və müzakirələr keçiriləcəyinə ümid etdiyini bildirdi.