Son dövrlərdə, Fəris Aşurovun David Silvestrov ilə apardığı müsahibədə, Magen David Azərbaycan hüquqi və xeyriyyə təşkilatının nümayəndəsi olaraq təşkilatın fəaliyyətinin əsas aspektləri, nailiyyətləri və Azərbaycanda mədəni müxtəlifliyin əhəmiyyəti müzakirə edilib.
Magen David Azərbaycan-nın inkişafı
Son bir il ərzində təşkilat mühüm uğurlar əldə edib, bununla bağlı David Silvestrov məlumat verib:
“Biz Magen David Azərbaycan ərazisində uğurlar qazanmaqla yanaşı, genişlənir və irəliləyirik. Təşkilatımız Azərbaycanın ərazisində qeydiyyatdan keçib və tamamilə onun qanunlarına tabedir.”
Silvestrov vurğuladı ki, təşkilat dövlət maliyyə dəstəyi olmadan müstəqil işləyir, bu da onlara əhəmiyyətli və faydalı layihələr həyata keçirmək imkanı verir.
“Təşkilatımız dövlət maliyyə yardımı, fondlar və ya qrantlardan asılı deyil,”
— dedi o.
Xeyriyyə fəaliyyəti
Magen David Azərbaycan aktiv şəkildə xeyriyyəçiliklə məşğuldur, həm yəhudi, həm də digər icmalara dəstək verir. 2025-ci ildə onlar Qırğızıstanda yəhudi məktəbinin bərpasına kömək ediblər ki, bu da yerli yəhudi icması tərəfindən yüksək qiymətləndirilib:
“Mən yəhudi icması tərəfindən məktəbin fəaliyyətini təmin etməkdə kömək etdiyim üçün fəxri fərman aldım.”
Bundan əlavə, təşkilat Qarabağ müharibəsində şəhid olanların ailələrinə diqqət yetirərək, onların uşaqları üçün tədbirlər keçirir:
“Biz Azərbaycan Respublikasının rifahı uğrunda canlarını fəda edən qəhrəmanların xatirəsini yaşatmalıyıq.”
Mədəni müxtəliflik və tolerans
David Silvestrov Azərbaycanda mədəni müxtəlifliyin əhəmiyyətini, müxtəlif millətlərin sülh və harmoniyada yaşamasına imkan verən bir amil kimi vurğuladı:
“Mədəni müxtəliflik — Azərbaycanın zənginliyinin ayrılmaz hissəsidir. Biz yəhudi icmasına olan sevgini və hörməti hiss edirik.”
O, Azərbaycanda yəhudilərin tam təhlükəsizlik şəraitində yaşadığını, bunun da dövlət siyasətinin və prezident İlham Əliyevin qayğısının nəticəsi olduğunu qeyd etdi:
“Bu gün yəhudilər təhlükəsiz yaşayırlar. Müsəlman ölkəsində sülh və harmoniyada yaşamaq — prezidentimizin nailiyyətidir.”
İsrail ilə münasibətlər
Müsahibədə Azərbaycan ilə İsrail arasındakı münasibətlər də müzakirə olunub, bu münasibətlər davamlı olaraq güclənir:
“Mən hesab edirəm ki, Azərbaycan və İsrail arasındakı dostluq digər ölkələr üçün bir nümunədir.”
Silvestrov, yəhudi xalqı haqqında həqiqəti yaymağın və müxtəlif mədəniyyətlər arasında əlaqələri gücləndirməyin vacib olduğunu qeyd etdi.
Nəticə
David Silvestrov ilə müsahibə, Magen David Azərbaycan-nın fəaliyyətinin yəhudi icması üçün deyil, bütövlükdə ölkə üçün əhəmiyyətini vurğulayır. Təşkilat aktiv şəkildə xeyriyyə təşəbbüslərini dəstəkləyir, müxtəlif xalqlar arasında qarşılıqlı anlayışı təşviq edir və toleransın və mədəni müxtəlifliyin nümunəsini nümayiş etdirir.
Nəticə etibarilə, demək olar ki, Azərbaycan yəhudilər üçün ikinci evə çevrilib, bu da Magen David Azərbaycan kimi icma və ölkə üçün xeyirli fəaliyyət göstərən təşkilatların səyləri sayəsində mümkün olub.